uk

В Інституті електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України відкрили сучасну лабораторію полімерного матеріалознавства

У жовтні 2021 року в Інституті електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України за участі керівництва цієї установи, зокрема директора академіка Ігоря Крівцуна, відбулось офіційне відкриття нової лабораторії полімерного матеріалознавства, оснащеної найсучаснішим науковим обладнанням здебільшого для структурних досліджень полімерних матеріалів (серед іншого, полімерних композитів і нанокомпозитів), а також їхніх механічних властивостей.

Створення лабораторії стало можливим завдяки зусиллям співробітників різних підрозділів Інституту – керівництва, відділу зварювання пластмас, груп планово-економічного відділу, бухгалтерії, – а також підтримці Національного фонду досліджень України (за ґрантом Фонду в межах конкурсу «Наука для безпеки людини та суспільства» вчені Інституту спільно з колегами з інших академічних установ у 2020–2021 роках виконували проєкт «Розробка нанокомпозитних полімерних біоматеріалів з ефективною противірусною та антимікробною дією і технології 3D друку виробів з них» (№2020.01/0222, керівник – завідувач відділу зварювання пластмас доктор технічних наук Максим Юрженко), який зараз саме добігає кінця).

Так виглядає нова лабораторія Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України

Під лабораторію було відведено й повністю підготовлено приміщення для розміщення необхідного устаткування. За кошти проєкту для неї придбали, інсталювали та ввели в експлуатацію:

  • рентгенівський дифрактометр XRD 7000 виробництва компанії Shimadzu (Японія) для дослідження структури як полімерних матеріалів, так і металів;
  • прилад LiteSizer 500 виробництва компанії Anton Paar (Австрія), базований на методі динамічного розсіяння світла та призначений для вивчення характеристик нано- (від трьох ангстрем) і мікророзмірних частинок;
  • випробувальну машину AGS-10kNX (теж виробництва Shimadzu) для стандартизованих досліджень механічних властивостей полімерних матеріалів.
Робоча зона рентгенівського дифрактометра XRD 7000

До парку приладів лабораторії додатково прикріплено комплекс електронної мікроскопії, до складу якого входять модернізований трансмісійний електронний мікроскоп, поєднаний зі сканувальною приставкою JEM 100 CX-ІІ виробництва компанії JEOL (Японія); прилади для пробопідготовки, зокрема мікротом та ультрамікротом виробництва компанії LKB (Австрія) для приготування зразків завтовшки до 1000 мкм і до 100 нм, відповідно; вакуумний випаровувач JEE-4X та плазмовий напилювач JFC 1100 виробництва компанії JEOL (Японія) для очищення поверхні й напилення електропровідних покриттів на зразки, а також інше супутнє обладнання.

До кадрового складу лабораторії ввійшли троє докторів наук, двоє з яких молоді вчені, – доктор фізико-математичних наук Євген Мамуня, доктор хімічних наук Валерій Демченко та доктор технічних наук Максим Юрженко; троє молодих кандидатів наук – кандидат технічних наук Ольга Масючок, кандидат хімічних наук Аліна Ващук і доктор філософії Роман Колісник; технічний персонал. Крім того, на приладах лабораторії проходять підготовку аспіранти Інституту.

Учені планують розширити спектр робіт у цій лабораторії для виконання завдань як державних науково-дослідних та науково-технічних проєктів, так і проєктів за замовленнями українських підприємств.

За інформацією Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України та прес-служби НАН України.

Читайте також: