uk

«Є реальна загроза, що нас буде близько 30 мільйонів»: інтерв’ю демографині Елли Лібанової

Директорка Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В.Птухи НАН України академік Елла Лібанова розповіла у програмі «Вечір з Миколою Княжицьким» на телеканалі «Еспресо» про демографічний стан в Україні, важливість досліджень демографії для життя країни, про небезпеки демографічних процесів, які тривають, і важливість продуманої державної політики у цій сфері.

Щодо того, скільки в нас хворих на ковід і скільки людей від цього страждає учена зазначила: «Скільки хворих, ми не розуміємо, але можу сказати, що єдина, з моєї точки зору, надійна інформація щодо померлих від ковіду – це порівняння сучасної смертності, сучасної кількості померлих зі, скажімо, минулим роком. (…) І я вважаю, що це єдиний показник, тому що коли ми говоримо про ковід, тут є багато проблем. Можуть зареєструвати смерть від ковіду, можуть зареєструвати смерть, припустимо, від інфаркту. Але питання: людина померла від інфаркту через що? Через те, що не отримала вчасну медичну допомогу? А медичну допомогу не отримала через те, що вся медична система зорієнтована виключно на ковід? Тоді ця смерть, вочевидь, пов’язана з ковідом. Ще один такий елемент – дуже багато людей, особливо в невеликих населених пунктах, просто не здають тести, чекають удома і вдома помирають, тому ніхто цього не фіксує… (…) Знаєте, я взагалі дуже обережно ставлюся до медичної статистики, тому що це статистика звернень. Це в усьому світі так, не тільки в нас. Якщо людина хворіє на щось і не звертається до лікаря, то лікар не може знати про це. Відповідно, медична статистика не може цього фіксувати. Коли вже людина помре і робитимуть розтин (якщо робитимуть), то є сподівання, що тоді поставлять справжній діагноз і ми дізнаємося насправді, що воно є. Але все одно летальність ми не оцінимо, тому що не знаємо, скільки людей насправді хворіє на ту чи іншу хворобу».

Елла Лібанова відзначила напрям вітчизняної демографічної політики: «Безумовно, ми хочемо, щоб нас було більше, тому що є реальна загроза, що нас буде десь 30 мільйонів, це замало. Це замало не тому, що економіка страждатиме, хоча вона страждає від браку робочих рук. Але це небезпечно тому, що нас можуть поглинути мігранти. Не буде країна в центрі Європи з таким кліматом (особливо з огляду на ці кліматичні негаразди, які прогнозують усі екологи) залишатися напівпустою. (…) Я завжди кажу, що еміграція – це проблема передусім бізнесу, а імміграція – це передусім проблема суспільства і влади. Людей треба абсорбувати, їх треба призвичаїти до нашого способу життя, але водночас забезпечити їм можливість розвиватися в рамках своєї культури. Їм треба забезпечити робоче місце, інакше ми будемо годувати їх через соціальні програми. До речі, при цьому треба уникнути, по-перше, гетто, а по-друге, загострення криміногенної ситуації. І те, і те є ризиком».

Ознайомитися з відеозаписом інтерв’ю

За інформацією платформи «Еспресо» та прес-служба НАН України.

Читайте також: