ПЕРШІ ЛАУРЕАТИ ПРЕМІЇ ІМЕНІ БОРИСА ПАТОНА

Президент України Володимир Зеленський підписав Указ № 660/2021 «Про присудження Національної премії України імені Бориса Патона 2021 року.

Усього відзначено одинадцять робіт: «Динамічна взаємодія твердих і деформівних тіл з рідиною», «Фізико-технічні засади створення керованих нано- і мікроструктур на поверхні твердих тіл», «Електрохімія функціональних матеріалів та систем», «Новітні багатокомпонентні високоентропійні матеріали конструкційного та функціонального призначення», «Фізичні основи та інноваційні технології ультразвукового оброблення матеріалів», «Засоби і системи інерціальної навігації та початкового орієнтування ракетної та космічної техніки», «Створення високоекономічних гідроагрегатів для ГЕС України», «Текстильні матеріали і вироби спеціального та військового призначення», «Забезпечення якості медичної допомоги новонародженим дітям в умовах розбудови перинатальної служби в Україні», «Новітні методи застосування стовбурових клітин і біоінженерних технологій у регенеративній медицині», «Збереження і відновлення рослинного різноманіття України».

Авторські колективи цих робіт отримають по триста тисяч гривень кожен. У їхньому складі – представники академічної, університетської і галузевої науки.

На фото – Лауреати премії за роботу «Текстильні матеріали і вироби спеціального та військового призначення» – представники Херсонського національного технічного університету, Київського національного університету технологій та дизайну, Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного і ТОВ «РА.ДА».

Нагадаємо, 15 квітня 2021 року Верховна Рада прийняла закон, яким перейменувала Державну премію України в галузі науки і техніки в Національну премію України імені Бориса Патона.

18 листопада 2021 року Президент України підписав указ, яким затвердив опис почесного знака диплома лауреата і встановив, що у 2021 році присудження Національної премії України імені Бориса Патона здійснюється за результатами конкурсу, проведеного Комітетом з державних премій України в галузі науки і техніки відповідно до Положення про Державну премію України в галузі науки і техніки.

Зауважимо, що премія присуджується за видатні наукові дослідження, які сприяють дальшому розвитку гуманітарних, природничих і технічних наук, позитивно впливають на суспільний прогрес і утверджують високий авторитет вітчизняної науки у світі; розроблення та впровадження нової техніки, матеріалів і технологій, нових способів і методів лікування та профілактики захворювань, що відповідають рівню світових досягнень; за роботи, які становлять значний внесок у вирішення проблем охорони навколишнього природного середовища та забезпечення екологічної безпеки; за створення підручників, що сприяють ефективному опануванню знань, істотно впливають на поліпшення підготовки майбутніх спеціалістів.

Дмитро ШУЛІКІН

Газета “Світ”, № 47 -48, грудень 2021 р.