Через системні атаки росіян на енергосистему України чимало співвітчизників продовжують залишатися без світла й опалення, а після знищення інфраструктури, великих підприємств і виробничих потужностей — ще й без роботи. Все це, прогнозують експерти, штовхає країну до нової хвилі міграції, коли співвітчизники будуть їхати за кордон не стільки з міркувань безпеки, скільки просто заради благ цивілізації та роботи. Елла Лібанова в своєму інтерв’ю «НВ» розповідає, які демографічні втрати має Україна на десятому місяці повномасштабної війни та чи вдасться після перемоги залатати ці прогалини.
Учена пояснила наскільки ймовірний сценарій, коли за прогнозами Світового банку, на кінець 2023 року 55% українців будуть жити за межею бідності: «Ми маємо подібні очікування вже на кінець 2022 року, за нашими оцінками це понад 60%. Найголовнішим чинником бідності є безробіття. Ми ніколи не були надто заможною нацією, але у людей все ж були певні накопичення, у когось в доларах, у когось в гривнях. А тепер ці накопичення «проїдаються». Ті «втікачі від війни», які знаходяться за кордоном, мають хоч якусь фінансову підтримку і можливість працювати, безумовно, за звичай, не на тих робочих місцях, як хочеться, але все ж… Ті ж, хто переїхали до більш безпечних західних областей, зіткнулися з відсутністю будь-якої роботи, а державна допомога є зі зрозумілих причин невеликою. Так, зараз фінансово нам допомагає весь світ, але безумовно більша частина цієї допомоги йде на фронт».
Елла Лібанова також зазначила, що атаки росіян на енергетичний сектор і руйнування великих підприємств не обов’язково спричинять нову хвилю міграції: «Якщо до початку повномасштабної війни головними чинниками міграції були економічні, то зараз розрізнити мотиви вкрай важко. Багато людей виїхали за кордон, розраховуючи, по-перше, на краще убезпечення від бомбардувань, а, по-друге, на підтримку урядів більш заможних країн. І насправді вони її там отримують, не багатіють і не примножують статки, але мають засоби для існування. Наразі, за даними Державної прикордонної служби (ДПС), жодних ознак зростання виїздів за кордон нема. Що стосується виїзду населення Києва, то я не маю жодних підтверджень його масовості. Скоріше за все, це пояснюється тим, що по-перше, в столиці попри все нема таких бомбардувань і руйнувань, як, наприклад, у Запоріжжі, а по-друге, малий та середній бізнес, частка якого в Києві традиційно є високою, значною мірою прилаштувався до екстремальної ситуації і дає роботу та дохід значній чисельності мешканців. Тут знайти роботу значно простіше, ніж у прифронтовій зоні, на деокупованих територіях або, скажімо, в традиційно трудонадлишкових західних областях».
Ознайомитися з повним текстом інтерв’ю: https://nv.ua/ukr/ukraine/events/skilki-ukrajinciv-zalishitsya-pislya-peremogi-naslidki-dlya-ukrajini-ekspert-ostanni-novini-50289318.html
Читайте також:
- Лікування опіків: винахід, який може врятувати життя
- Жодні зміни неможливі, якщо їм опирається більшість
- Атомна енергетика: консервативна і сучасна
- МОВА — НАШ ХЛІБ НАСУЩНИЙ НА ЩОДЕНЬ
- УКРАЇНСЬКЕ КІНО: ГЕТЬ ВІД МОСКВИ!
- Українська наука: виклики війни потребують відповідей
- КОМПЕТЕНТНО ПРО МЕДИЦИНУ. Діалог академіка НАН України Володимира СЕМИНОЖЕНКА та академіка НАН та НАМН України Віталія ЦИМБАЛЮКА
- Сергій ПИРОЖКОВ: Керівництво держави не завжди дослухалось до позицій, про які йому доповідала наука