uk

Соціолог Володимир Кулик: «41% респондентів спілкуються виключно українською — це істотне зростання»

Провідний науковий співробітник відділу етнополітології Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса НАН України доктор політичних наук Володимир Кулик розповів про дослідження співвідношення мови та ідентичності у сучасній Україні. 4–27 грудня 2022 року методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера опитано 2005 респондентів, які в цей час мешкали на території України (в межах, підконтрольних українській владі до 24 лютого 2022 року). Максимальна похибка результатів опитування становить 2,4%.

Учений зазначив: «Я замовляю такі опитування вже вп’яте, ставлячи переважно ті самі запитання — про мову і трохи про ідентичність, щоб мати змогу вивчати зміни у відповідях. Останнє опитування було в травні 2017 року, тому порівняння нових даних із попередніми дає змогу оцінити зміни за останні п’ять років, а особливо за минулі десять місяців — бо можна припустити, що найбільші зміни спричинила саме повномасштабна війна. Найважливішою, як на мене, зміною стало різке збільшення частки респондентів, які кажуть, що спілкуються у повсякденному житті переважно українською мовою, та відповідне зменшення частки російськомовців. Я питав окремо про:

– спілкування в родині;

– спілкування на роботі або в навчальному закладі;

– користування інтернетом.

В усіх цих сферах життя я відзначив істотне зростання частки української мови порівняно з опитуванням у травні 2017 року. Може декого ці цифри не вразять, але мене вражають, бо співвідношення мовних груп змінювалося досить повільно, і навіть 2014 рік на це не дуже вплинув. Так-от, у грудні 2022-го 41% респондентів сказали, що спілкуються тільки українською мовою, ще 17% — «у більшості ситуацій» українською, натомість тільки російською говорять 6%, а переважно російською — 9% (ще 24% сказали, що вживають обидві мови «рівною мірою»). Порівняно з 2017-м частка повних і переважних україномовців збільшилася на 8%, а частка російськомовців зменшилася аж на 11%. Ще більше вражає регіональний розподіл: навіть на сході та півдні, судячи з відповідей, україномовців тепер не менше, ніж російськомовців (29% проти 27%)».

Наостанок Володимир Кулик зауважив: «Такі результати означають, що українці зрозуміли, що тепер правильно, належно та відповідно говорити українською мовою. Уявлення про доречність та правильність вживання української мови значно поширилося. Тепер люди, які говорили російською, не хочуть нею користуватися і щоб їх вважали російськомовцями. 95 % опитуваних сказали, що вони українці. Це дуже важливо: вважати себе українцем і україномовцем, тому що вони живуть в Україні та підтримують її».

Ознайомитися з повним аудіозаписом інтерв’ю: https://hromadske.radio/podcasts/my-ie-buly-y-budem-informatsiynyy-maraton/41-respondentiv-spilkuiut-sia-vykliuchno-ukrains-koiu-tse-istotne-zrostannia-volodymyr-kulyk-pro-sotsdoslidzhennia-u-hrudni

Читайте також: