Про це розповів директор Центру економічної стратегії / Centre for Economic Strategy Гліб Вишлінський на події від Центру Економічного Відновлення “Як повернути українців? Ключові виклики та план дій».
У ЦЕС дослідили, що існує чотири групи біженців.
Перша група – це класичні біженці (25% від усіх респондентів), переважно жінки з дітьми, для яких безпековий фактор є найголовнішим. Нові безпекові гарантії та сучасна зброя сприятимуть їх поверненню.
Те саме стосується і другої групи – професіоналів (29%), людей, які частіше за інших працюють за спеціальністю та менше готові працювати не за нею.
Третя група – квазітрудові мігранти (29%), що виїхали за кордон не лише через війну, а й для роботи. Для цієї категорії одним з визначних факторів повернення будуть гідні робочі місця. А також вільний рух робочої сили з ЄС після війни.
Останні – люди із зони бойових дій (16%). Це українці, які найбільше постраждали від війни і часто менш пристосовані до життя за кордоном. Саме на їхньому поверненні потрібно сконцентрувати зараз зусилля. Зокрема через відбудову житла та інфраструктури у звільнених регіонах, щоб людям було куди повернутися.
“Серед них є українці, які готові стати внутрішньо-переміщеними особами. Їм важливо отримати від держави допомогу з пошуком житла та роботи у відносно безпечних регіонах”, – резюмує Гліб Вишлінський.
Нагадаємо, за різними сценаріями (від оптимістичного до песимістичного) після війни за кордоном залишиться від 860 тис. до 2,7 млн українських біженців. Від їхнього неповернення економіка втрачатиме від 2,55 до 7,71 % ВВП щорічно.
Читайте також: