uk

Інститут мовознавства запрошує на лекцію «Що ми можемо і чого не можемо знати про майбутнє української мови?»

За тридцять років Незалежності наше мовознавство так і не змогло реалістично спрогнозувати майбутнє української мови. Обрій наших передбачень не перевищує кількох років і зводиться переважно до планів утілення мовного законодавства. Далі — непроглядний туман. Мало що можемо ми сказати й про мовне майбутнє людства загалом, ідеться в анотації до лекції, оприлюдненій Інститутом мовознавства імені O.O.Потебні НАН України.

Давати науково обґрунтовані мовні прогнози покликана лінгвофутурологія — нова галузь знань, що виникла на перетині мовознавства та футурології. Лінгвофутурологія досліджує тенденції, які визначають майбутнє світової мовосфери, описує загрози мовному розмаїттю Землі, з’ясовує, як розвиватимуться національні мови, як зміниться їхня лексика та граматика в близькій і віддаленій перспективі.

Що потрібно для того, щоб мова українська не просто вижила, а й зміцніла, розквітла, стала щоденною мовою всіх українців, мовою освічених, успішних і заможних людей? Лише мовного законодавства, хай навіть і найкращого, замало. Для щасливого майбуття української мови значно важливіші такі параметри, як демографічна потужність (скільки носіїв вона матиме), економічна потужність (чи будуть вони заможними), комунікативна потужність (у яких сферах мова побутуватиме), суспільний престиж (чи будуть її шанувати, цінувати, любити). Саме ці чинники, а зовсім не правопис чи фемінітиви, визначатимуть долю української мови в майбутньому.

Лектор ПИЛИП СЕЛІГЕЙ — доктор філологічних наук, завідувач відділу слов’янських мов Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України. Автор праць з актуальних проблем етимології, порівняльно-історичної лексикології, стилістики, соціолінгвістики, термінознавства, історії літературних мов. Публікації, присвячені мовному прогнозуванню: «Нездійснені мовні прогнози: уроки дає історія» (2020), «Міжнародні та світові мови: критерії, рейтинги, прогнози» (2021), «Англійська мова та її майбутнє: три сценарії» (2022), «Глобалізація і проблеми збереження мовного розмаїття» (2022), «Українська мова: перспективи майбутнього чи майбутнє без перспектив?» (2023), «Комунікативна потужність і престиж української мови як параметри її життєстійкості» (2023).

***

 Зареєструватися для участі в Потебнянському колегіумі: http://surl.li/jytdn

Читайте також: