Наступного року в усьому світі триватиме виняткова міжнародна ініціатива – Рік полярного прогнозування (Year of Polar Prediction, YOPP). Її унікальність полягає у волонтерській кооперації антарктичних центрів з різних країн (в Україні – це НАНЦ), що об’єднані спільною метою – удосконалити наші знання про погодні умови та клімат полярних регіонів, повідомляють у НАНЦ.
Місія YOPP – покращити можливості прогнозування атмосферних умов для полярних регіонів та за їхніми межами. Ініціатива передбачає періоди інтенсивного спостереження, моделювання та перевірки даних, залучення до цього різних користувачів та інформування громадськості. Більше можна дізнатися на сайті https://yopp.met.no
Хоча підготовчі роботи до цього року вже проводяться, активні спостереження триватимуть впродовж кількох місяців антарктичної зими 2022 року (травень-липень). Що ж саме вивчатиметься?
- За допомогою наявних методів прогнозування визначатимуться особливо екстремальні атмосферні явища, що проходитимуть в антарктичному регіоні (наприклад, полярні циклони та атмосферні ріки, для яких характерні інтенсивні опади та значна швидкість вітру).
- Антарктичні станції за попередньо узгодженим планом, синхронно, проводитимуть радіозондування та наземні спостереження за цими екстремальними атмосферними явищами. Так ми отримаємо різнобічну співставну інформацію, якої навіть зараз, у добу супутникових спостережень, дуже мало.
- Отримані дані дозволять удосконалити моделювання атмосферних процесів в антарктичному регіоні та оцінку масштабів зміни клімату.
Для цього НАНЦ використовуватиме свій оновлений наземний метеорологічний комплекс на станції «Академік Вернадський», зокрема Micro Rain Radar, що забезпечить інформацію про зміну розподілу часточок снігу та дощу від поверхні до висоти 3-х км. Але основним внеском України в дослідження YOPP буде запровадження вперше на «Вернадському» радіозондування.
Воно дає інформацію про зміну з висотою температури, вологості, тиску, навіть розміру атмосферних часточок та багато іншого. Синхронне радіозондування на станціях Антарктичного півострову (тобто в нашому районі) створить унікальний профіль атмосферичних явищ, що впливають на цей регіон. Планується також виконувати таке зондування з борту нового українського криголаму під час його перебування у водах Південного океану.
Рік полярного прогнозування – це чудова можливість згуртуватися всім світом для дослідження особливостей полярної погоди, які не осягнути поодинці, і ми раді, що можемо долучитися!
Читайте також:
- КОШТОРИС ОСВІТИ І НАУКИ: ЩО В ПРОЄКТІ? Про те, що підготував Бюджет 2022. Газета “Світ”, № 37 – 38, жовтень, 2021 р.
- НАУКОВИЙ ТРАФІК І ЄВРОПЕЙСЬКА ІНТЕГРАЦІЯ. Про нові «спектральні» канали з великою пропускною здатністю. Газета “Світ”, № 37 – 38, жовтень, 2021 р.
- ЧИ ЗАГРОЖУЮТЬ НАМ «ТРОЯНЦІ» І «КЕНТАВРИ»? Яку шкоду «інопланетні гості» – великі і малі космічні тіла – можуть нанести нашій цивілізації? Газета “Світ”, № 37 – 38, жовтень, 2021 р.
- МІЛЬЯРД ДЕРЕВ ЗА ТРИ РОКИ? Як вирощують ліси, збільшують лісистість та що загрожує степовим територіям України. Газета “Світ”, № 37 – 38, жовтень, 2021 р.
- АДАПТУЙСЯ АБО ПОМРИ. Про що говорить збільшення частоти й інтенсивності катастрофічних погодних подій. Газета “Світ”, № 37 – 38, жовтень, 2021 р.