uk

Науковці Академії разом із колегами з усього світу досліджуватимуть вплив полярних процесів на кліматичні зміни

З 1 вересня 2021 року до 25 серпня 2025 року за програмою «Горизонт 2020» виконуватиметься проєкт «Полярні регіони в системі планети Земля: роль місцевих і регіональних полярних процесів у зміні полярного клімату та глобальної кліматичної системи» (LC-CLA-17-2020 – Polar climate: understanding the polar processes in a global context in the Arctic and Antarctic Regions, PolarRES). Від України в ньому братимуть участь Інститут проблем математичних машин і систем НАН України та Національний антарктичний науковий центр. Бюджет проєкту – 8 млн євро.

Загальна мета проєкту PolarRES полягає в покращенні уявлень про основні фізичні та хімічні процеси регіонального масштабу при взаємодії атмосфера–океан–лід в Арктиці й Антарктиці, їхній вплив на прогнозовані зміни глобальної циркуляції, а також наслідки цих процесів для суспільства й довкілля. У рамках проєкту PolarRES полярні регіони описуватимуться за допомогою найсучасніших регіональних кліматичних моделей (RCM) із високою роздільною здатністю, завдяки яким досліджуватиметься вплив змін у полярних регіонах на глобальні зміни клімату. Передбачається, що результати проєкту зроблять вагомий внесок у Стратегію ЄС із кліматичних дій.

У рамках проєкту PolarRES перед Інститутом проблем математичних машин і систем НАН України стоїть завдання покращити розуміння ролі поверхневих процесів між океаном і шельфовими льодовиками у формуванні придонних холодних водних мас. Для цього потрібно буде проаналізувати регіональні атмосферні й океанічні чинники, суттєві в майбутніх кліматичних змінах у системі Антарктики та Південного океану. Моделювання з високою роздільною здатністю зосереджуватиметься на формуванні й таненні льоду в океані й морі, зокрема на такому важливому процесі, як формування шельфових льодовиків навколо континенту. Науковці Академії моделюватимуть формування та рух донних холодних водних мас. Планується проаналізувати динаміку водних мас за допомогою Лаґранжевої моделі, що покращить розуміння чутливості динаміки донних водних мас до змін у взаємодії льодового покриву й океану.

До дослідницького консорціуму входять провідні європейські та міжнародні наукові групи в галузях полярних досліджень, полярної океанографії, метеорології, кліматології, біогеохімії, моделювання глобального клімату та регіонального клімату в Арктиці й Антарктиці. Координатор проєкту – Норвезький дослідницький центр (NORCE). Крім Інституту проблем математичних машин і систем НАН України та Національного антарктичного наукового центру, установами-партнерами є: Інститут Альфреда Веґенера з полярних та морських досліджень Асоціації Гельмгольца (Німеччина), консалтингова компанія з наукових комунікацій «Arctik SRL» (Бельгія), Данський метеорологічний інститут, Гельсінський університет (Фінляндія), Фінський метеорологічний інститут (Фінляндія), Лундський університет (Швеція), Норвезький метеорологічний інститут, Міжнародний центр довкілля та дистанційного зондування Нансена (РФ), Шанхайський університет Цзяо Тонга (Китай), Університет Турку (Фінляндія), Британські антарктичні дослідження (Велика Британія), Льєзький університет (Бельгія), Університет Лідса (Велика Британія), Утрехтський університет (Нідерланди).

Офіційний сайт проєкту PolarRES
PolarRES у Twitter

За інформацією Інституту проблем математичних машин і систем НАН України та прес-служби НАН України

Читайте також: