У 2020 Україна втратила майже 40 тис. га лісу. У такій кількості лісові насадження не гинули жодного разу за попередні 10 років. Прикра торішня цифра перевищує середні показники минулих років десь удвічі. Головним винуватцем антирекорду стали лісові пожежі. На цю причину припало ледь не три чверті усіх торішніх лісових втрат країни – 28 тис. га.
Такі дані навела Держслужба статистики України.
Втрати від шкідників, хвороб та інших причин також були чималими, але навіть у сумі – близько 12 тис. га – вони не завдали й половини тієї шкоди, що накоїв вогонь.
Раніше пожежі рідко ставали найпоширенішою причиною загибелі лісів. Десятирічний максимум, що припав на 2015 рік, становив близько 8,5 тис. га, у 2019-му вогонь знищив лише близько 400 га лісу. Вогняна вакханалія 2020-го розпочалася пожежами у лісах Чорнобильської зони. Тут пожежа розпочалася 4 квітня, остаточно загасити її вдалося у середині травня. У вогні загинуло 11,5 тис га лісів.
Ще масштабніших втрат від лісових пожеж зазнала Луганщина. Вогонь охопив ліси неподалік лінії розмежування в зоні операції ООС. Перша пожежа спалахнула на початку липня. Вона знищила 5 тис. га лісу і забрала життя 6 людей. Інша, ще масштабніша, розпочалася 30 вересня і за кілька днів випалила понад 20 га лісу. Загинуло 11 людей.
Причини пожеж на Луганщині і адекватність реакції з боку відповідальних осіб вивчала тимчасова слідча комісія Верховної Ради. Серед іншого вона запропонувала відправити керівництво області у відставку. Реагуючи на масштабне лихо, експерти активно просували думку про те, що слід змінити підхід до боротьби з лісовими пожежами. Зокрема, вони пропонували зробити акцент на своєчасному виявленні займання, щоб його можна було погасити на початковій стадії, коли це можна зробити порівняно легко.
Читайте також:
- БОРИС ПАТОН: ПРОВІСНИК ЕРИ КОСМІЧНИХ ТЕХНОЛОГІЙ. Матеріал Михайла ЗГУРОВСЬКОГО, академіка НАН України, ректора НТУУ «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». Газета “Світ”, № 43 – 44, листопад, 2021 р.
- Президент НАН України академік Анатолій ЗАГОРОДНІЙ: «У СКАРБНИЦІ ЗДОБУТКІВ АКАДЕМІЇ ЧИМАЛО РЕЗУЛЬТАТІВ СВІТОВОГО РІВНЯ». Газета “Світ”, № 43 – 44, листопад, 2021 р.
- НЕ ЗУРОЧТЕ ГЛАЗГО! Про результати 26-тої кліматичної конференції – СОР26. Газета “Світ”, № 43 – 44, листопад, 2021 р.
- «НЕ ЗАГУБИТИ» ІДЕЇ Й АМБІЦІЇ.Які вони, майбутні зміни у науці й освіті та про що говорили молоді науковці у Верховній Раді. Газета “Світ”, № 43 – 44, листопад, 2021 р.
- УКРАЇНСЬКА МОВА (МІЖ)НАЦІОНАЛЬНОГО ЄДНАННЯ та люди, які допомагають їй ширитись світом.Газета “Світ”, № 43 – 44, листопад, 2021 р.
- ДЖОРЖ – ГЕОРГІЙ ГАМОВ: ГЕНЕТИЧНИЙ КОД. Історія знає випадки, коли науковець здійснив мінімум три відкриття, які заслуговують Нобеля, але премії так і не отримав. Газета “Світ”, № 43 – 44, листопад, 2021 р.
- СТАН ДОВКІЛЛЯ ЗАГРОЖУЄ БЕЗПЕЦІ КРАЇНИ. 64% українців кажуть, що за останні декілька років екологічна ситуація в їхній місцевості стала гіршою. Газета “Світ”, № 43 – 44, листопад, 2021 р.
- ОПТИМІСТИЧНА «НІЧ НАУКИ». Науковці готові демонструвати свої здобутки, налагоджувати співпрацю з колегами і просто популяризувати галузь, у якій працюють. Газета “Світ”, № 43 – 44, листопад, 2021 р.