uk

За 10 років електронних відходів в Україні побільшало майже на 70%

В Україні немає ефективної системи поводження з відходами. Але це не точно – бо немає і чіткої статистики Обсяг електронних відходів у нашій країні збільшився від 211 тис. тонн у 2010 році до 324,1 тис. тонн у 2010-му. У перерахунку на душу населення це 4,6 та 7,7кг відповідно.

Йдеться про непридатні для використання кондиціонери, комп’ютери, мобільні телефони та багато іншого. Ці дані наводять автори збірника “Регіональний моніторинг електронних відходів в країнах СНД та Грузії – 2021”. Підготував дослідження науково-дослідний інститут ООН ЮНІТАР.

ЕкоПолітика проаналізувала ті його моменти, що стосуються нашої країни. Загалом навряд чи про Україну можна сказати, що вона перебуває у складі СНД, проте дослідники розглядали її саме в контексті цієї організації. Насправді бо її основні економічні показники, як і спосіб поводження з відходами, є приблизно такими ж, як у більшості пострадянських середнячків. Україна: викидають більше, ніж купують.

В рамках означеного регіону за кількістю електронних відходів Україна поступається тільки Росії. При цьому обсяги електронних відходів у нас є більшими, ніж обсяги придбаної електронної техніки. У 2010 році українці викидали майже вдвічі більше електроприладів, ніж купували. Сьогодні зберігається десь 10-відсоткова різниця на користь відходів.

Тобто, українці відправляють на смітники чимало електронного непотребу. Яка його частка потрапляє на переробку, що відповідає екологічними стандартам, – невідомо. Україна виявилася єдиною у регіоні країною, за якою дослідники не змогли отримати необхідної інформації. Кажуть, що данні, які надає Держстат та Держмитслужба, є неповними.

Можемо припустити, що вони не надто відрізняються від середніх по СНД 3%. Що вже є і що ще потрібно? Як позитивний факт дослідники зауважили, що 2017 року в Україні спромоглися зібрати у екологічно безпечний спосіб 40 тис. тонн відпрацьованих батарейок та акумуляторів. У 2016-му цей показник був ще вищим – 45,9 тис. тонн. Втім, батарейки – це не про електронні відходи. Відсутність не лише пристойних показників переробки, але навіть чіткої статистики пояснити важко. Адже в Україні 115 організацій мають ліцензії на управління електронними відходами. 80% з них мають право їх переробляти. Тобто, інфраструктура країни доволі розвинута для запровадження ефективної системи управління електронними відходами.

Читайте також: