uk

Українка здобула медаль Філдса – найпрестижнішу нагороду в галузі математики

Випускниця Київського національного університету Марина В’язовська стала одним із чотирьох лауреатів премії Філдса – найпрестижнішої нагороди в галузі математики, яку вручають раз на чотири роки, пише портал Quanta magazine.

В'язовська працює у Федеральній політехнічній школі в Лозанні (Швейцарія)

Вона – друга жінка в історії й перша громадянка України, яка здобула цю нагороду.

Роботи В’язовської охоплюють сферу теорії чисел і пов’язані з пакуванням сфер, пише видання.

Портал повідомляє, що Міжнародний конгрес математиків, на якому традиційно вручають медаль Філдса, мали провести в Санкт-Петербурзі (Росія), проте після початку війни в Україні місто позбавили права його проведення, і форум провели онлайн.

“В’язовській вдається робити зовсім неочевидні речі, які намагалися зробити багато людей, але не змогли. На відміну від інших, вона робить це, розкриваючи дуже прості, природні, глибокі структури, те, на що ніхто не очікував і що ніхто інший не зміг знайти”, – сказав математик Генрі Кон, відрекомендовуючи українську вчену на конгресі.

В’язовська розповіла в інтерв’ю порталу, що після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну до неї в Лозанну приїхали як біженці дві сестри та племінники. Бабуся й батьки, люди похилого віку, залишилися в Києві.

Вона зізналася, що війна позначилася на її роботі, вона багато сил витрачає на хвилювання. Каже, що пишається Україною, але нажахана тим, що доводиться переживати її сім’ї та землякам.

“Це матиме величезні, складні наслідки, такий стрес і такий сильний страх не минуть даремно. Але тирани не можуть перешкодити нам займатися математикою. Є хоч щось, що вони не можуть у нас відібрати”, – додає вона.

Контекст:
Марина В’язовська закінчила Київський ліцей природничих наук №145 і механіко-математичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка. 2010-го захистила кандидатську дисертацію в Інституті математики НАН України на тему “Нерівності для поліномів та раціональних функцій та квадратурні формули на кулі”, а 2013 року здобула ступінь доктора природничих наук у Боннському університеті, захистивши дисертацію “Модулярні функції та особливі цикли”.

2016 року В’язовська здобула міжнародну “Премію Салема”, яка є аналогом Нобелівської премії в галузі математики, також за відкриття у сфері щільного укладання сфер.

Читайте також: