uk

Харківські науковці Академії – на передньому краї світової науки

Про результати роботи вчених Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут».

Під час війни, в умовах постійних обстрілів рідного міста й інституту співробітники Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» (ННЦ «ХФТІ») продовжують працювати і здобувають результати світового рівня.

Українські вчені активно беруть участь у дослідженнях із керованого термоядерного синтезу за проєктом EUROfusion, що реалізує європейську дорожню карту до розбудови й розвитку термоядерної енергетики. Нещодавня стаття у престижному журналі «Nature Physics» є кульмінацією тривалої успішної співпраці вчених ННЦ «ХФТІ» з їхніми європейськими колегами.

У публікації «Enhanced performance in fusion plasmas through turbulence suppression by megaelectronvolt ions» описуються можливості для покращеного утримання плазми в найбільшій у світі термоядерній установці – Joint European Torus (JET). Внесок України у ці дослідження полягав у вивченні природи і фізичних властивостей нестабільностей, що спричиняються швидкими іонами і, були побоювання, що так само й високоенергетичними альфа-частинками. Всупереч початковим очікуванням, вплив нестабільностей не був таким згубним, і у плазмі JET було досягнуто значно вищих іонних температур. Цінність отриманих висновків полягає в їхньому практичному використанні, а саме – в ощадливішій роботі термоядерних реакторів і, зрештою, у забезпеченні дешевшої електроенергії для споживача.

Під час рецензування публікації у «Nature Physics» довелося надавати додатковий аналіз даних із JET, зроблений із власної квартири науковця у Харкові, бо територія Інституту й наукового житлового містечка також була на передньому краї – тільки передньому краї військового фронту – і зазнавала постійних обстрілів із боку російських військ.Європейські колеги співробітників ННЦ «ХФТІ» зворушені відданістю своїй справі та витримкою вчених Академії, які продовжують працювати під час війни в Україні. Фахівці Інституту, своєю чергою, дякують колегам із EUROfusion за плідну співпрацю та спільну публікацію у топовому науковому журналі. Завдяки цьому вони відчувають увагу й підтримку європейських колег і Європейської Комісії та солідарність з Україною і дивляться вперед, на подальші дослідження (від JET до ITER і DEMO), результати яких вдосконалюватимуть фізичну реалізацію енергетичної станції на термоядерному синтезі.

Читайте також: