18 червня 2023 р. фактично перестало існувати друге за площею в Україні – Каховське водосховище. Такого висновку дійшли фахівці Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України.
До російського підриву гідроспоруди Каховської ГЕС площа однойменного водосховища складала 2155 км2. Починаючи з 6 червня фахівцями Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України виконувався щоденний моніторинг стану Каховського водосховища шляхом опрацювання даних від низки супутників, які належать NASA і Європейському космічному агентству. Космічні знімки у видимому діапазоні від супутників Terra, Aqua і NOAA-20 дозволяли виконувати щоденний моніторинг осушення водосховища. А спектрозональні фотографії водосховища із супутників серії Sentinel давали можливість більш точно оцінити його стан на важливих ділянках, зокрема біля Запорізької АЕС, міста Нікополь, також біля водозабору Північнокримського каналу.
Стадії осушення Каховського водосховища показані на рис. 1. Станом на 17–18 червня воно складалося із серії водойм, частина з яких вже не була пов’язана з основним руслом р. Дніпро. Ці замкнуті водойми вже не можна використовувати для виконання цільових функцій водозабезпечення. На представленій карті також вказано площі цих окремих водойм. Їх сумарна площа становить менше третини (31,8%) від початкової площі водосховища.
Космічні знімки супутника Sentinel-2 є багатоспектральними, відтак поєднання спектрів дозволяє оцінювати глибину водойм порядку 3-15 м. Індекс нормалізованої різниці води NDWI (Normalized Difference Water Index) використовується для визначення об’єктів відкритих водних просторів та їх виділення на супутниковому знімку від ґрунту та рослинності. NDWI розраховується з використанням комбінації видимого зеленого та ближнього інфрачервоого діапазонів спектру, що дозволяє виявляти незначні зміни вмісту води у водоймах.
На рисунку 2 показаний знімок NDWI Каховського водосховища станом на 5 червня 2023 р. Ізобати, проведені за результатами виконанням гідрозйомки, дозволяють оцінити глибини водосховища за нормальних умов його функціонування.
На карті синім кольором показано водну поверхню, світло-зеленим — суходіл.
Осушення Каховського водосховища відбувалося шляхом втрати великих об’ємів води впродовж 6-18 червня 2023 р., максимальні витрати яких сягали 30-40 тис. м3 за секунду. Ступінь обміління можна встановити по ізобатах. Станом на 13 червня глибина Каховського воджосховища зменшилася на 4 – 5 метрів. Виділилося 2 русла: основне проходить по правому березі водосховища, тобто біля м. Нікополь; друге русло проходить біля м. Енергодар. Тим не менше, як видно по знімку (рис. 3), перервано сполучення водойми-охолоджувача ЗАЕС із водою з водосховища.
18 червня отримано нові супутникові дані. Опрацювання цих даних показало невтішні результати. Сполучення водойми-охолоджувача Запорізької АЕС із річкою перервано повністю. По правому берегу колишнього Каховського водосховища формується єдине русло р. Дніпро (рис. 4). Решта площі водосховища перетворюється на рівнину, вкриту донними відкладами.
Подібна ситуація розгортається нижче за течією Дніпра, біля населених пунктів Берислав і Нова Каховка. Високий рівень води Каховського водосховища зумовлював наповнення водозабору Північнокримського каналу (рис. 5). Осушення водосховища привело до безповоротного припинення надходження води у водозабір каналу (рис. 6). Сучасного рівня води не достатньо для наповнення водозабору навіть за умови заглиблення останнього.
Таким чином, утворення ряду роз’єднаних водойм сумарною прощею менше третини водосховища (655,9 км2) станом на 18 червня 2023 року із тенденцією до скорочення площі водної поверхні, неможливість виконання водосховищем його функцій, формування основного русла р. Дніпро в межах території водосховища дає підстави казати, що Каховське водосховище через 13 днів після російського теракту фактично перестало існувати.
Читайте також:
- Біопаливо й біоенергетика: програму завершено, пріоритети залишаються
- Нам уже сьогодні потрібні розмінери!
- Чи відповість росія за зруйноване довкілля?
- Каховська катастрофа: перші нотатки
- Підрив росіянами Каховської ГЕС: шалені збитки, скалічені долі, шкода довкіллю
- Чи буде новий дім у нашої літературної спадщини?
- Президент Естонії завітав до Київської політехніки