Національний фонд досліджень України завжди щиро радіє, коли виконавці проєктів-переможців Фонду беруть участь у нових конкурсах, здобувають нові перемоги, намагаються впровадити результати своїх досліджень.
Фонд вітаєкоманду Інституту електрозварювання імені Є. О. Патона НАН України під керівництвом завідувача відділу зварювання пластмас Максима Юрженка та команду Інституту сталого розвитку ім. В’ячеслава Чорновола Національного університету «Львівська політехніка», якою керує завідувач кафедри екології та збалансованого природокористування Мирослав Мальований. Ці команди взяли участь в хакатоні Vacuum Deep Tech Acceleration, і виграли доступ у акселераційні програми Science Intensive Innovation та Development and Renovation. Під час змагань вчені представили проєкти «3D технології проти небезпечних мікроорганізмів» та «Відновлення порушених земель» і разом з менторами опрацьовували ідеї щодо їх комерціалізації.
Акселерація реалізується за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України», Міністерства освіти і науки України, Міністерства цифрової трансформації України та Міністерства економіки України спільно з Київським академічним університетом, Ukrainian Startup Fund, програми YEP Accelerator.
«Організатори хакатону дізналися про нашу розробку під час «Дня інноваційних проривів 2023», який провели фахівці НФДУ та Українського фонду стартапів, – розповів Максим Юрженко – Їм сподобалася ідея організувати виробництво матеріалів з противірусною та антимікробною дією. Хочу наголосити, що ці матеріали були створені під час виконання проєкту «Розробка нанокомпозитних полімерних біоматеріалів з ефективною противірусною та антимікробною дією і технології 3D друку виробів з них» Проєкт отримав грантове фінансування НФДУ в розмірі понад 9 мільйонів гривень, більша частина коштів була витрачена на створення лабораторії полімерного матеріалознавства в нашому інституті».
Команда Львівської політехніки під час хакатону презентувала результати, отримані під час виконання проєкту «Розробка комплексної технології отримання та використання субстратів на основі органовмісних відходів і природних сорбентів для потреб біологічної рекультивації та ремедіації техногенно порушених земель». Проєкт виконано за кошти НФДУ.
Хакатон Vaccum deep tech accelarator тривав три дні, з 1 по 3 березня, у ньому взяли участь понад 100 учасників (офлайн та онлайн), 53 ідеї було представлено на розгляд журі.
Учасники хакатону працювали з менторами, які навчали, як зробити презентацію, на які переваги звернути увагу. У фіналі було оголошено 30 переможців, які працюватимуть в акселераційних програмах Science Intensive Innovation та Development and Renovation.
Переможці чотири місяці працюватимуть з менеджерами, фінансистами та інвесторами, навчатимуться створювати бізнес-план, бізнес-модель.
«Я завжди думав, що головна місія вченого – виконувати проривні дослідження і отримувати наукові результати, – зазначив Максим Юрженко. – Але нині розумію, що потрібно також вчитися впроваджувати результати досліджень».
Обидві команди мають амбітні плани впровадити результати досліджень в життя.
Команда Інституту електрозварювання імені Є. О. Патона планує знайти інвестора для створення виробництва. Вчені вже мають прототип матеріалів з антибактеріальними і антивірусними властивостям. У найближчому майбутньому вони хочуть створити мале виробництво і вийти на ринок. Науковці впевнені, що полички, дверні ручки, футляри для смартфонів та багато інших предметів, до яких не можуть «причепитися» віруси й мікроби, зацікавлять тисячі людей.
Команда Львівської політехніки планує продовжити роботу з Львівським комунальним підприємством «Зелене місто», виготовити кілька промислових партій субстрату і використати його для рекультивації Грибовицького сміттєзвалища. «Це буде пілотний, демонстраційний проєкт, – пояснив Мирослав Мальований. – Результати покажемо іншим комунальним підприємствам України. Переконані, що це хороший спосіб відновити техногенно порушені землі, яких, на жаль, дуже багато. Сподіваємося уже в найближчому майбутньому побачити на місці порушених земель зелені галявини й парки».
Читайте також:
- Єднаємось для реалізації спільних пріоритетів
- Інноватор транспортної авіації США походженням з України
- Нова криза природничих колекцій?
- Крістоф Маркшис: Після масштабного російського вторгнення стало зрозуміло, що, на жаль, ми знаємо занадто мало про наших східних сусідів
- Як російська армія знищує українські ґрунти
- Маріуполь: їхні імена шепоче вічність
- Третє коло Великої війни – і все-таки переможемо!