Чи згодяться старі міхи для молодого вина?

Цього літа науковці Фізико-механічного інституту ім. Г. В. Карпенка НАН України (Львів) почали виконувати проєкт «Розроблення методології оцінювання роботоздатності існуючих газопроводів для підвищення стійкості функціонування енергетичної системи України при транспортуванні зеленого водню» (науковий керівник – завідувачка відділу діагностики корозійно-водневої деградації матеріалів доктор технічних наук, професор Ольга Звірко) за ґрантом Національного фонду досліджень України. Проєкт виграв фінансування в межах конкурсу «Наука для відбудови України в воєнний та повоєнний періоди» Національного фонду досліджень України.

Розвивати водневу енергетику в Україні важливо для енергетичної та економічної безпеки нашої держави. Це одне з нагальних питань відбудови країни у воєнний та повоєнний періоди. Для транспортування водню розглядають можливість використання наявної мережі транзитних газопроводів України. Однак її вже віддавна експлуатують, а це може знижувати опір сталей водневій крихкості й, отже, підвищувати ризик порушення цілісності експлуатаційно деградованих труб під час транспортування водню. Тому вкрай потрібно проаналізувати поточний технічний стан потенційно небезпечних ділянок трубопроводів, оцінити вплив водню на довго експлуатований метал і обґрунтувати умови безпечної експлуатації газотранспортної мережі з огляду на деградацію сталі та наводнювання під час транспортування водню.

Цього літа науковці Фізико-механічного інституту ім. Г. В. Карпенка НАН України (Львів) почали виконувати проєкт «Розроблення методології оцінювання роботоздатності існуючих газопроводів для підвищення стійкості функціонування енергетичної системи України при транспортуванні зеленого водню» (науковий керівник – завідувачка відділу діагностики корозійно-водневої деградації матеріалів доктор технічних наук, професор Ольга Звірко) за ґрантом Національного фонду досліджень України. Проєкт виграв фінансування в межахконкурсу «Наука для відбудови України в воєнний та повоєнний періоди» Національного фонду досліджень України.

Фото: Оператор ГТС України (джерело: facebook.com)

У підсумку виконавці проєкту планують розробити методологію оцінювання роботоздатності трубних сталей наявних газопроводів під час транспортування ними водню на основі нових критеріїв досягнення металом критичного стану й роботоздатності з урахуванням поточного структурно-механічного стану та наводнювання. Методологію апробує компанія ТОВ «ІПП ЦЕНТР».

Впровадження розробки підвищить стійкість енергетичної системи завдяки розвитку водневої енергетики. До того ж, це відповідає тенденціям переходу європейських країн на екологічні джерела енергії та посилить конкурентоспроможність України під час і після війни.

За інформацією Фізико-механічного інституту ім. Г. В. Карпенка НАН України