Необхідність осмислення причин та сутності рашизму, а саме ідеологічних, політичних і правових умов, за яких стало можливим його формування, є нагальною потребою для української гуманітаристики, і зокрема для правової науки, яку суттєво актуалізувала активна фаза війни Російської Федерації проти України.
Одна з перших спроб такої життєво важливої наукової рефлексії була здійснена на Всеукраїнській науковій конференції «Рашизм: сучасний варіант варварства (юридичні аспекти проблеми)», якавідбулася 25 травня 2022 року під егідою Міжнародної асоціації істориків права, Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України та Комісії історії українського права при Президії НАН України.
Захід проведено в онлайн режимі й у ньому взяли участь науковці з усієї України. Всього з доповідями виступило 20 вчених, зокрема 13 докторів наук і професорів, з Києва, Харкова, Львова, Одеси, Дніпра, Запоріжжя й Полтави. Ще майже 20 вчених виступили в обговоренні доповідей.
Відкрив конференцію незмінний Президент Міжнародної асоціації істориків права член-кореспондент НАПрН України Олександр Ярмиш, а першу наукову доповідь виголосив директор Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України, академік НАПрН України, доктор юридичних наук Олександр Скрипнюк.
Конференція була розділена на 5 тематичних панелей. Перша з них, «Особливості путінщини як диктаторського політичного режиму», охопила проблеми наукового визначення рашизму (російського фашизму), предтечею якого є путінізм, його складових елементів та головних рис, а також витоків та етапів формування. Було зроблено спробу схарактеризувати рашизм в юридичній, політичній, ідеологічній, економічній та соціальній сфері.
Доповіді й дискусія другої панелі, «Рашизм: типологія, поняття та складові», здебільшого стосувалися проблем формування ідеології рашизму, історичної тяглості її складових, а також впливу російської пропаганди на українське суспільство та світове співтовариство.
Робота третьої панелі, «Історико-правова наука і протидія рашизму», була зосереджена навколо проблеми посилення ролі історико-правової науки щодо протидії міфологізації та перекручуванню історії, які є важливим наріжним каменем історіоцентричної ідеології рашизму. Доповідачі звертали увагу як на потреби політичного виховання майбутніх юристів, так і на необхідність недопущення підміни науки патріотичною міфологією.
Четверта панель, «Українське питання» в ідеології рашизму та російська агресія проти України», об’єднала доповіді, присвячені місцю і ролі України в рашистській людиноненависницькій ідеології.
Остання, п’ята панель, «Російська пропаганда і російське суспільство в добу агресії Російської Федерації проти України», стосувалася проблем російської культури та суспільства, зокрема і наукового середовища, їх ролі у формуванні рашизму й способів взаємодії з ними, а також національного питання в самій Україні в умовах військової агресії.
Конференція проведена передусім силами відділу історико-правових досліджень Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України (завідувач відділу, керівник робочої групи з підготовки конференції – професор І. Б. Усенко). Активну участь в роботі конференції взяли усі співробітники відділу. Технічну частину конференції забезпечував провідний інженер інституту П. С. Демченко.
Анотована програма конференції з короткими тезами усіх доповідей була оприлюднена в електронній формі у соціальних мережах до початку конференції. Запис конференції розміщений на youtube-каналі Міжнародної асоціації істориків права.
Переглянути відеозапис конференції
За інформацією Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України та прес-служби НАН України
Читайте також:
- З ПОПРАВКОЮ НА ВІЙНУ І З ПРОЄКТОМ ПЛАНУ ДІЙ
- Юрій ЛОГВІНОВ: РОСІЙСЬКІ ВІЙСЬКА НАМАГАЛИСЯ ЗНИЩИТИ НАШ ІНСТИТУТ
- ЧИ МОЖЕ БУТИ КОСМІЧНОЮ ДЕРЖАВА, ЯКА НЕ МАЄ НАЦІОНАЛЬНОЇ КОСМІЧНОЇ ПРОГРАМИ?
- АНАТОЛІЙ ЗАГОРОДНІЙ: «САМЕ НАУКА МАЄ ВІДІГРАВАТИ КЛЮЧОВУ РОЛЬ У ВІДРОДЖЕННІ УКРАЇНИ»
- Володимир СЕМИНОЖЕНКО: «НАУКА – ЦЕ ГОЛОВНЕ, ЩО ВИЗНАЧАЄ РОЗВИТОК ДЕРЖАВИ»
- МІСІЯ ЖИТТЯ ЛЕОНІДА КРАВЧУКА
- СВІТЛАНА ОМЕЛЬЧЕНКО: НАШІ СТУДЕНТИ ПРОЙШЛИ ШЛЯХ ВІД «ЄВШАНА» ДО «БАЙРАКТАРА»
- УНІВЕРСИТЕТИ ПІД ПРИЦІЛОМ
- Костянтин КИРИЧЕНКО: «Врятувати Галактику» легше, ніж написати грант
- Щоб розвиватися далі, наука повинна змінюватися. Відбулися ХІХ Академічні читання пам’яті В.І. Стріхи
- «ПОПРИ ОБСТРІЛ І РУЙНУВАННЯ, МИ ЗБЕРЕГЛИ МОЖЛИВІСТЬ ПРОВОДИТИ ФУНДАМЕНТАЛЬНІ І ПРИКЛАДНІ ДОСЛІДЖЕННЯ»
- ДЯКУЄМО ВАМ, СТАНІСЛАВЕ СТАНІСЛАВОВИЧУ!
- АСТРІД ЛІНДГРЕН – НАЦИСТКА В РОСІЙСЬКІЙ ПЛАКАТНІЙ КАМПАНІЇ
- ШВЕДСЬКИЙ «КИЇВ» ЗАПРОШУЄ…
- Євген ГОЛОВАХА: ПРО ЦЮ ВІЙНУ ВЖЕ МОЖНА СКЛАДАТИ ЛЕГЕНДИ І БАЛАДИ
- ЯК ОКУПАНТИ У ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ ЗОНІ НАСЛІДИЛИ
- ВІЙНА НЕ ЗУПИНЯЄ БІОЗАГРОЗИ
- СЬОГОДНІ – НА ПАПЕРІ, ЗАВТРА – В КОСМОСІ І НА ПОЛІ БОЮ