uk

Українські науковці стали учасниками міжнародного дослідного інфраструктурного проєкту DONES

У жовтні 2023 року Україна набула статусу спостерігача в міжнародному дослідному інфраструктурному проєкті «The International Fusion Materials Irradiation Facility — Demo Oriented NEutron Source» (IFMIF-DONES).

Мета проєкту — створення та експлуатація нового джерела термоядерних нейтронів, що призначене для тестування, перевірки та кваліфікації матеріалів таких майбутніх термоядерних електростанцій, як DEMO (європейський прототип демонстраційного термоядерного реактора).

Цьогоріч Україна вперше взяла участь у засіданні другого керівного комітету DONES разом із представниками 17 країн-учасниць та Європейською комісією від імені програми «EURATOM», а також консорціумом європейських термоядерних лабораторій (EUROfusion) та Fusion for Energy (F4E).

У проєкті DONES Україну представляє Ігор Гаркуша — професор, доктор фізико-математичних наук Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» НАН України. Він очолює українську дослідницьку ланку в консорціумі проєкту «EUROfusion», у межах якого відбувається реалізація європейської дорожньої карти досліджень із керованого термоядерного синтезу задля створення прототипу термоядерної станції DEMO та промислової термоядерної електростанції до 2050 року.

Ця участь є важливою для України, адже допоможе:

  • інтегруватися в міжнародне наукове обʼєднання для спільної експлуатації наукового обладнання в межах сучасних експериментальних можливостей;
  • формувати власну експертизу за напрямом термоядерного синтезу та розвивати необхідні знання в Україні на основі результатів досліджень у межах проєкту;
  • створювати власну термоядерну енергетику для гарантування енергетичної безпеки та незалежності в майбутньому;
  • розвивати українські наукові школи, які залучені в міжнародні дослідження з керованого термоядерного синтезу.

Читайте також: