Як українські вчені отримають доступ до полярних інфраструктур інших країн і прийматимуть іноземних колег на «Вернадському» та «Ноосфері» в межах проєкту POLARIN? Про це йшлося під час першої установчої зустрічі проєкту, що відбулася в м. Бремергафен, Німеччина.
Він реалізується в межах програми ЄС Горизонт Європа і налічує 50 організацій з різних країн, що займаються дослідженнями в Антарктиці та Арктиці. Україну представляє Національний антарктичний науковий центр.
POLARIN присвячений доступу до полярних інфраструктур і об’єднує такі з них:
- 38 полярних станцій, з яких 11 – антарктичних, зокрема українська станція «Академік Вернадський»;
- 12 полярних науково-дослідницьких суден, серед яких наш флагман «Ноосфера»;
- 18 обсерваторій, 4 репозитарії та 7 баз даних.
Для надання доступу до цих інфраструктур у межах POLARIN буде проведено три конкурси наукових проєктів. Перший відбудеться 2025 року.
Дослідники повинні будуть подати свою наукову програму з обґрунтуванням, чому її слід проводити саме на цій станції чи судні. Далі оберуть переможців, які за кошти ЄС отримають доступ до відповідної інфраструктури.
Такі конкурси повторюватимуться 2026-го та 2027 років.
Важливо, що для отримувачів грантів проводитимуть тренінги з інформацією про одержання спеціальних дозволів для досліджень, техніку безпеки, правила використання та поширення наукової інформації тощо.
У нараді взяли участь представники НАНЦ, які презентували нашу дослідницьку інфраструктуру.
«Дуже раді долучитися до такої безпрецедентної можливості досліджувати обидва полярні регіони. Для України це також можливість залучити додаткові кошти в свою антарктичну програму», – зазначив директор Центру Євген Дикий.
Уся інформація про подальше впровадження проєкту та майбутні конкурси розміщуватиметься на сайті та в соцмережах НАНЦ.
Читайте також: