У рамках цільової програми НАН України «Дослідження і розробки з проблем підвищення обороноздатності і безпеки держави» за період 2018-2021 рр. науковцями Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій та систем НАН України та МОН України було розроблено спосіб та систему оптико-акустичної пеленгації та групової протидії ворожим безпілотним літальним апаратам.
Розробка призначена для створення комплексної науково-методологічної та технологічної бази для вирішення завдань контролю повітряного простору мобільними оптико-акустичними системами групової протидії ворожим безпілотним літальним апаратам (далі – БпЛА).
На сьогодні системи оптико-акустичної пеленгації та знаходження координат цілі в автоматичному режимі були визначені командуванням як один із магістральних напрямів розвитку озброєння та військової техніки Збройних Сил України.
Перевага запропонованого винаходу перед аналогами: невисока вартість виробництва, уніфікація з існуючими та прийнятими на озброєння безпілотними системами, власне вітчизняне програмне забезпечення, а також підвищена точність виявлення цілей, більша дальність виявлення цілі, висока точність визначення дистанції до цілі та швидкості цілі, необмежена дальність каналу зв’язку, підтримка будь-якого типу БпЛА-носія.
Запропоновані спосіб та система є складовою серії винаходів, які об’єднані одним функціональним задумом та направлені на досягнення єдиної мети – розроблення сучасних мобільних або стаціонарних систем оптико-акустичної пеленгації ворожих цілей, які дають змогу забезпечити підвищення рівня захисту контрольованого простору, підвищити точність вимірів параметрів цілей, здійснювати динамічну реконфігурацію контрольованого простору, а також виконувати безпосереднє оптичне стеження за виявленими цілями. Запропоновані технічні рішення відповідають пріоритетам розвитку Збройних Сил України шляхом розроблення перспективних зразків озброєння та військової техніки.
Розробка вирішує складну технічну задачу, має значний економічний потенціал та має перспективи промислової реалізації.
Результати роботи Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій та систем НАН України та МОН України були високо оцінені під час проведення Міжнародної виставки індустрії безпеки «Безпека 2020» та «Безпека 2021». Патент на спосіб оптико-акустичної пеленгації та групової протидії ворожим безпілотним літальним апаратам та винахідники стали переможцями Всеукраїнського конкурсу «Винахід 2020» у номінації «Оборона та державна безпека», а також фіналістами 10-го фестивалю інноваційних проєктів «Sikorsky Challenge 2021: Україна і світ».
Винахідники отримали почесні відзнаки, подяки, грамоти та звання від Міністерства оборони України, Національної академії наук України, Державного концерну «Укроборонпром», Державної прикордонної служби України.
Розробка посіла перші три місця, а колектив авторів отримав Дипломи першого, другого та третього ступеня у номінації «Техніка військ протиповітряної оборони» Всеармійського конкурсу «Кращий винахід року».
За інформацією Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій та систем НАН України та МОН України та прес-служби НАН України
Читайте також:
- Ректор НТУУ «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» академік НАН України Михайло ЗГУРОВСЬКИЙ: «ДОСЛІДНИЦЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ – ЛОКОМОТИВ ПРОГРЕСУ У СУЧАСНОМУ СУСПІЛЬСТВІ». Газета “Світ”, № 1 – 2, січень, 2021 р.
- ДУАЛЬНА ОСВІТА: АКЦЕНТИ І «ПІДВОДНІ КАМЕНІ». Газета “Світ”, № 1 – 2, січень, 2021 р.
- ЄВРОПЕЙСЬКІ ГРАНТИ: ПОТРІБЕН КУРС ІЗ «ГОРИЗОНТОЗНАВСТВА»! Газета “Світ”, № 1 – 2, січень, 2021 р.
- МОН ТА НАН УКРАЇНИ ПОЄДНАЛИ ЗУСИЛЛЯ В РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЄКТУ «ПРЕЗИДЕНТСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ». Газета “Світ”, № 1 – 2, січень, 2021 р.
- ЯРОСЛАВ ЯЦКІВ – ПОЧЕСНИЙ ДОКТОР КПІ.Газета “Світ”, № 1 – 2, січень, 2021 р.
- НАУКОВА ЄВРОІНТЕГРАЦІЯ. Газета “Світ”, № 1 – 2, січень, 2021 р.
- ВСТУП- 2022 ДЛЯ АБІТУРІЄНТІВ ІЗ ТОТ. Газета “Світ”, № 1 – 2, січень, 2021 р.
- НАУКОВА SuperNova: ІДЕЇ ДЛЯ МАЙБУТНЬОГО. Газета “Світ”, № 1 – 2, січень, 2021 р.
- КРАЩИЙ МОЛОДИЙ МАТЕМАТИК УКРАЇНИ. Газета “Світ”, № 1 – 2, січень, 2021 р.
- ЖІНКИ ЧУДОВО ПОЧУВАЮТЬ СЕБЕ В НАУЦІ. Газета “Світ”, № 1 – 2, січень, 2021 р.
- ВЕЛИКА КРАСА МАЛОГО МІСТА. Газета “Світ”, № 1 – 2, січень, 2021 р.
- Коли варто закривати школи? Відстежити з космосу, зреагувати на Землі. Наші позиції. Наукова євроінтеграція. Газета “Світ”, № 1 – 2, січень, 2021 р.