Вчені з університету Бостона придумали метаматеріал для отримання більш точних МРТ-знімків мозку за допомогою портативних сканерів. Технологія дозволить зробити використання процедури МРТ доступним більшості громадян навіть у країнах, що розвиваються. Це та революція, яка може змінити медицину.
Метаматеріали є незвичайними поєднаннями звичайних матеріалів. На атомарному та молекулярному рівнях вони нічим не примітні, але в сукупності поєднання конструктивних та фізичних особливостей здатні на неймовірні речі. Наприклад, миттєво виділяти величезні запаси механічної енергії або так само миттєво поглинати їх. Дослідники з Бостона розробили систему МРТ-резонаторів із пластикових котушок певної конфігурації та витків мідного дроту. Зовні це як химерний шолом з фантастичного фільму, але на практиці пристрій дозволяє вдвічі збільшити швидкість сканування й отримати більш чіткі зображення мозку, ніж без нього.
Уточнимо, шолом або екран з метаматеріалу не є приладом з випромінювання електромагнітного поля. Це свого роду лінза – пасивний підсилювач сигналу від стаціонарної МРТ-установки. Для звичайного лабораторного сканера МРТ такий пристрій може бути навіть не потрібний, але для нового типу портативних сканерів, які стали використовувати з минулого року, це може стати знахідкою та порятунком для мільйонів пацієнтів. Сканувати можна не лише мозок, але також приставивши екран із метаматеріалу до будь-якої ділянки тіла пацієнта.
Портативні низькоіндуктивні (low-field) МРТ-сканери будуть використовуватися в реанімаціях і країнах, як доступніший за фінансами медичний інструмент. Якість сканування таких установок помітно гірша, ніж у стаціонарних, але цілком достатня щодо досить складних досліджень. Екрани з метаматеріалу помітно підвищують якість знімків на таких установках і тому можуть швидко знайти практичне застосування.
Читайте також:
- Ректор НТУУ «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» академік НАН України Михайло ЗГУРОВСЬКИЙ: «ДОСЛІДНИЦЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ – ЛОКОМОТИВ ПРОГРЕСУ У СУЧАСНОМУ СУСПІЛЬСТВІ». Газета “Світ”, № 1 – 2, січень, 2021 р.
- ДУАЛЬНА ОСВІТА: АКЦЕНТИ І «ПІДВОДНІ КАМЕНІ». Газета “Світ”, № 1 – 2, січень, 2021 р.
- ЄВРОПЕЙСЬКІ ГРАНТИ: ПОТРІБЕН КУРС ІЗ «ГОРИЗОНТОЗНАВСТВА»! Газета “Світ”, № 1 – 2, січень, 2021 р.
- МОН ТА НАН УКРАЇНИ ПОЄДНАЛИ ЗУСИЛЛЯ В РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЄКТУ «ПРЕЗИДЕНТСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ». Газета “Світ”, № 1 – 2, січень, 2021 р.
- ЯРОСЛАВ ЯЦКІВ – ПОЧЕСНИЙ ДОКТОР КПІ.Газета “Світ”, № 1 – 2, січень, 2021 р.
- НАУКОВА ЄВРОІНТЕГРАЦІЯ. Газета “Світ”, № 1 – 2, січень, 2021 р.
- ВСТУП- 2022 ДЛЯ АБІТУРІЄНТІВ ІЗ ТОТ. Газета “Світ”, № 1 – 2, січень, 2021 р.
- НАУКОВА SuperNova: ІДЕЇ ДЛЯ МАЙБУТНЬОГО. Газета “Світ”, № 1 – 2, січень, 2021 р.
- КРАЩИЙ МОЛОДИЙ МАТЕМАТИК УКРАЇНИ. Газета “Світ”, № 1 – 2, січень, 2021 р.
- ЖІНКИ ЧУДОВО ПОЧУВАЮТЬ СЕБЕ В НАУЦІ. Газета “Світ”, № 1 – 2, січень, 2021 р.
- ВЕЛИКА КРАСА МАЛОГО МІСТА. Газета “Світ”, № 1 – 2, січень, 2021 р.
- Коли варто закривати школи? Відстежити з космосу, зреагувати на Землі. Наші позиції. Наукова євроінтеграція. Газета “Світ”, № 1 – 2, січень, 2021 р.