Інститут мовознавства імені O.O.Потебні НАН України розповів про “військові” прізвища українців

Чимало українських прізвищ своїм походженням пов’язані з військом, нагадує Інститут мовознавства імені O.O.Потебні НАН України.

Традиції козацької України зберігаються в прізвищах ГЕТЬМАН (з патронімічними похідними ГЕТЬМАНЧУК, ГЕТЬМАНЩУК, ГЕТЬМАНЮК), КОЗАК (КОЗАЧОК, КОЗАЧЕНКО, КОЗАЧУК, КОЗАКЕВИЧ, КОЗАЧИШИН, КОЗАЧИНСЬКИЙ, КОЗАЧКОВСЬКИЙ), ЗАПОРОЖЕЦЬ (ЗАПОРОЖЧЕНКО, ЗАПОРОЖАН), ДОНЧИК (від зменшеної назви донського козака).

На окремі види козацької зброї, організації війська, військового побуту указують прізвища ГАРМАТІЙ, ГАРМАШ, ПУШКАР (ПУШКАРЕНКО, ПУШКАРСЬКИЙ, ПУШКАРОВИЧ), ПЛАСТУН, КОМПАНІЄЦЬ, СЕРДЮК, ДОВБИШ, ДОВБУШ (ДОВБУЩАК, ДОВБИШОВ), БУБНІЙ, СУРМАЧ, СУРМІЙ, ТРУБІЙ (у польській звуковій формі — ТРЕМБАЧ, ТРИМБАЧ), БУНЧУК, ГАЛЯБАРДА (від АЛЯБАРДА «бойова сокира»).

Назви козацької військової старшини збереглися в таких прізвищах: КОШОВИЙ, АТАМАН (АТАМАНЕНКО, АТАМАНЧУК, АТАМАНЮК, ВАТАМАНЮК, АТАМАНЕЦЬ, ОТАМАШКО), ПОЛКОВНИК, (ПОЛКОВЕНКО, ПОЛКОВНИЧЕНКО) АСАУЛ (АСАУЛЮК, ОСАУЛЕНКО, ОСАУЛКО, ОСАВУЛЯК), СОТНИК (СОТНИЧЕНКО), ХОРУНЖИЙ, ХОРУЖИЙ.

Від назви козацького слуги-товариша, зброєносця, що разом з козаком ходив у походи та бої ДЖУРА виводять прізвища ЧУРА і ЦЮРА.

Усім відомий звичай козаків давати прізвиська новоприбулим побратимам. Це були переважно експресивні, емоційно-оцінні назви (ВЕРНИДУБ, ЗАТУЛИВІТЕР, УБИЙВОВК, НЕЇЖБОРЩ, ПАЛИВОДА, НЕПИЙВОДА та ін.). З часом ці козацькі прізвиська перетворилися на повноцінні прізвища.

Пізніше почали з’явилися прізвища іншомовного походження (пов’язані зі службою в іноземних військах, куди волею-неволею потрапляли окремі українці.Так, прізвище ПОСПОЛІТАК, напевно, пов’язане з польським pospolitym ruszeniem, тобто загальним ополченням. Турецьке за походженням прізвище ЧАУС (< c̦avuş) первісно означало службу посильного або султанського служку. Від іменника ЯНИЧАР (< турецьке yenic̦eri «нове військо з дітей християн») виникли прізвища ЯНЧАР, ЯНЧАРУК, ЯНЧАРЕНКО.

Загальна назва військовослужбовця в російській армії виступає в прізвищі СОЛДАТ, а також у патронімічному варіанті СОЛДАТЕНКО. Подібна назва в Західній України, яка була під владою Австро-Угорщини, — ЖОВНІР (пол. żołnierz < нім. Soldner). Від цієї назви походять патронімічні ЖОВНІРЕНКО, ЖОВНІРЧУК, ЖОВНІРОВИЧ.