uk

Співробітники Інституту картоплярства НААН України врятували основні його надбання

Співробітникам Інституту картоплярства НААН України, який розташований в селищі Немішаєве Бучанського району,  вдалося врятувати більшість наукових надбань цієї установи. Під час «зеленого коридору» з допомогою українських військових вони змогли вивезти комп’ютери з науковою та бухгалтерською  інформацією, понад три тисячі зразків колекції генетичного фонду картоплі, велику колекцію міні-бульб з культури in vitro.

Все це перемістили в Калинівсько-Корделівський опорний пункт інституту в Вінницькій області. Слушної нагоди для евакуації колектив інституту очікував у підвалі сховища, де зберігали селекційний матеріал в окупації, під обстрілами й бомбардуваннями. Як все відбувалося і що з рослинами буде далі розповіла заступник директора з наукової роботи інституту Тетяна Олійник.

За її словами, керівництво інституту подало заявку на розмінування дослідних полів у Немішаєво, а також навколишніх лісосмуг. Головний корпус стоїть із вибитими шибками, але складські приміщення не постраждали, хоча частину продукції окупанти встигли вивезти. Сподіваємося, що сапери розмінують хоча б частину полів до середини травня, щоб ми встигли закласти досліди.

Але все одно залишиться багато насіння, а тому ми домовляємося із владою Вінниччини та іншими регіонами про виділення площ для наших демо-ділянок, розмноження насіннєвого матеріалу, в господарствах, які внесені до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва та вирощування продовольчої картоплі. Наші люди вже почали перебирати картоплю у сховищах, формують партії насіння для відправки замовникам «Новою поштою». Заявок дуже багато”, – говорить науковиця.

Особливою популярністю користуються такі сорти, як Скарбниця, Мирослава, Княгиня, Житниця, Фотинія, які в різних регіонах дають стабільний врожай. Торік передали на випробування новий сорт картоплі Соборна, ще п’ять  перспективних сортів: Меланія, Марфуша, Фанатка, Роставиця та Світана проходять державне сортовипробування в різних регіонах України. Сорт картоплі Медея занесено до Державного реестру сортів рослин, придатних для поширення в Україні.

Тетяна Олійник говорить, що селекційний процес не буде порушений, співробітники закладуть всі батьківські розсадники  на угіддях інституту та для дублювання матеріалу в Закарпатті і на Волині. Наприклад, домовилися про це з товариством «ЕКО-ТУР» на Волині.

Словом, ми закладемо всі селекційні розсадники, які дадуть нам змогу створювати нові сорти, проводити всі наукові дослідження, спостереження, обліки, моніторинги, стежити за динамікою підкопування картоплі, адже ми створюємо сорти різних груп стиглості. Маємо також філіал на Закарпатті, де будемо вивчати наш матеріал на стійкість до різних захворювань та проводити гібридизацію для створення передселекційного матеріалу”, – зазначила Олійник.

Колектив не сумнівається, що виконає цьогорічні дослідження в рамках програми наукових досліджень «Картоплярство» і виробничу програму, незважаючи на труднощі і пережите.

Читайте також: