uk

На Вінниччині тонни текстильних відходів перетворюють за допомогою ткацьких станків на килими

У селі Стіна (Вінницька область) місцеві майстрині переробляють тонни текстильних відходів на килими ручної роботи за допомогою ткацьких станків. Виготовляють нові вироби і зберігають традицію ткацтва у рамках соціального бренду Vereta, передає ecopolitic.com.ua.

Спочатку засновник бренду Vereta Юрій Степанець планував використовувати вживаний одяг, який люди приносили на станцію сортування, але його виявилось замало. «Ми зрозуміли, що нового текстилю, який залишається після виробництва одягу чи інших речей, — надзвичайно багато і , як правило, його просто викидають, – пояснює він. – Оскільки у нашій країні система поводження з побутовими відходами поки що налагоджена дуже погано, захоронюють близько 90% залишків текстилю, більшість з якого це змішані чи синтетичні тканини і це тисячами тонн прямує на сміттєзвалища». 

Vereta стала одним із інструментів боротьби з цією проблемою, розповідає Юрій Степанець. «Ми не повністю вирішили проблему, але бодай трохи наблизилися до цього, – каже він. – Крім вирішення екологічних проблем, ми також намагаємося допомогти літнім людям зі Стіни і водночас – зберегти традицію ткацтва, якій понад п’ять тисяч років».

Проте більшість майстринь, які вміли ткати на верстатах, або вже померли або просто не можуть фізично. Два роки тому Vereta відшукала першу майстриню, а згодом до проекту долучилися ще 3 майстрині та 2 учениці.

Загалом за місяць одна жінка створює до 30 килимів, здебільшого — 20. Наразі цього достатньо, аби задовольнити весь попит, каже . «Із кожною майстринею ми обов’язково обговорюємо дизайн та розмір виробів, – розповідає Юрій Степанець. – Сьогодні у наших клієнтів вже є улюблені дизайни, тому експериментуємо не так часто, але якщо все ж наважуємось на щось нове, то ділимо творчість 60 на 40».

Засновник проекту наголошує, що Vereta — це соціальний бізнес, в якому соціальна складова переважає над бізнесовою. На даний момент Vereta співпрацює з вінницьким брендом “Володарка”, Adelin_ua, LEROY, PAPAYA та TTSWTRS, які надсилають текстиль поштою. «Ми мріємо відкрити у Стіні центр ткацтва та залучити до роботи ще більше майстринь, а отже — створювати ще більше продукції», – планує Юрій Степанець.

Читайте також: